Artykuły :: Gospodarka
Gospodarka
[27.02.2011 15:00 • D. Bąk]
• Drogi powiatowe o długości około 25 km
• Drogi gminne o długości około 10 km
w tym:
• nawierzchni twardej ulepszonej – 11-13 km
• nawierzchni twardej nieulepszonej – 10-12 km
• nawierzchni twardej o niskim stanie utrzymania – 5-8 km
Droga powiatowa nr R 1333 przejmująca ruch kołowy, w tym ciężki do 15 ton przebiega w części w terenie zabudowanym, w terenach bezpośredniej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej. Około 10 km dróg w Bratkowicach leży w terenie niezabudowanym. Droga w terenach zabudowy jest oświetlana na koszt gminy.
Drogi powiatowe znajdują się w utrzymaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie. Są one przeważnie o szerokości 4,5-5 m , bez utwardzonych poboczy. Wydzielone ciągi ruchu pieszych istnieją jedynie fragmentarycznie w centrum Bratkowic i przy budynku SP nr 3. Stan nawierzchni jest w większości zadawalający, lecz wymaga sukcesywnej poprawy. Niezbędne, z uwagi na natężenie ruchu samochodowego, jest budowanie nowych odcinków chodników. Stosunkowo dobrze rozwinięty układ komunikacyjny Bratkowice zawdzięczają, m.in. niedużej odległości od Rzeszowa, będącego ważnym węzłem połączeń drogowych.
Porównanie wszystkich dróg na obszarze gminy pod względem rodzaju nawierzchni wskazuje, że około 55-65 % dróg powiatowych i 45-50 % dróg gminnych posiada nawierzchnię twardą ulepszoną natomiast około 33% dróg powiatowych i 66 % dróg gminnych nieulepszoną i o niskim stanie utrzymania.
Obszar Bratkowic obsługiwany jest komunikacją podmiejską PKS. Działa także prywatna linia autobusowa Rzeszów – Bratkowice - Rzeszów. Autobusy PKS-u przejeżdżają przez Bratkowice z wschodu na zachód objeżdżając Piaski. Dostęp do komunikacji mają także mieszkańcy Zapola i Dąbrów.
Bratkowice są w 95% zaopatrzone w wodę z sieci wodociągowej Gminy Świlcza, podobnie mają się statystyki, co do gazu ziemnego, którego dostawcą jest PGNiG z siedzibą w Rzeszowie. Słabiej prezentuje się dostęp mieszkańców do publicznej kanalizacji. Sięga on około 60%. Ścieki z Bratkowic trafiają do oczyszczalni ścieków w Kamyszynie w gminie Świlcza.
Na terenie Bratkowic znajduje się kilka złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Ropa z złóż w Bratkowicach jest ropą parafinową i bezsiarkową. Gaz ziemny odkryty na przełomie 2005 r. to około 250 tys. m sześciennych.
Do 2000 r. w Bratkowicach została przeprowadzona całkowita telefonizacja. Do sieci telekomunikacyjnej dopiętych zostało około 850 budynków i instytucji. Obecnie użytkowników telefonów jest ponad tysiąc. Głównym dostawcą telekomunikacji stacjonarnej jest Telekomunikacja Polska SA.